قالب وبلاگ قالب وبلاگ

* فــارســی نـــه ، پــــارســــی *
 
خلیج فارس نه ، خلیج پارس
free counters
ملت های خوشبخت تاریخ ندارند

 
نوشته شده در تاریخ شنبه 1392/01/31 توسط * ALI *

اردشیر یكم كه بر جای پدر نشسته و شاه ایران شده بود نیمه آوریل سال 465 پیش از میلاد تصمیم گرفت كه تخت جمشید پایتخت اول ایران (شاه نشین) باشد (مورخان یونان باستان تخت جمشید را در جهان به «پرسپولیس» معروف ساخته‌اند). اردشیر در پاسارگاد برجای پدرش خشایارشا نشست اما 27 روز پس از نوروز انتقال پایتخت از پاسارگاد به تخت جمشید را اعلام کرد که این به دلیل اهمیت نوروز و جشن نوروز ( روز ملی ایرانیان ) در ایران بود.

تخت جمشید، که ایرانیان پارسه و یونانیان پرسپولیس میخواندندش، نه یک پایتخت سیاسی بلکه کانون ملی و نماد یکپارچگی شاهنشاهی نوپای هخامنشی بود. آنچه بنیانگذار تخت جمشید، داریوش بزرگ در نظر داشت، دولتی بود که در سایه اقتدار آن اقوام گوناگون با خصوصیات فرهنگی و سنتهای خاص خود و با حفظ زبان و مذهب و آئینهای خود به آرامش در کنار یکدیگر زندگی توانستند کرد.

داریوش معماران و هنرمندان را از چهارگوشه شاهنشاهی پهناورش گرد آورد تا با مصالح و فنون خاص خود و طرح ریزی و اجرای ایرانی بناهایی بیافرینند که تاآنزمان در جهان همتایی نداشتند و از نظر مقیاس و شکوهمندی و نیز ابداع فنون نوین معماری و ظرافت به کمال رسیده شان در زمره عجایب دوران باستان بشمار میروند.

درتصاویرحكاكی شده بر سنگهای تخت جمشید هیچكس عصبانی نیست. هیچكس سواربراسب نیست. هیچكس را در حال تعظیم نمیبینید. هیچكس سر افكنده وشكست خورده نیست .هیچ قومی بر قوم دیگر برتر نیست و هیچ تصویر خشنی در آن وجود ندارد . ازافتخارات ایرانیان این است كه هیچگاه برده داری درایران مرسوم نبوده است در بین صدها پیكره تراشیده شده بر سنگهای تخت جمشید حتی یك تصویر برهنه و عریان وجود ندارد .آپلود عکس

طبقه بندی: کــوروش کــبــیــر،  در هــــــــم ..، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


ALI SHARIFIAN --- علی شریفیان
قالب وبلاگقالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات